• ד"ר דנה פאר מומחית לדמנציה

חופשות, טיסות, נסיעות ודמנציה/ אלצהיימר: שאלות ותשובות

קיץ, חופשות, טיסות ונסיעות לחו"ל. לפני כשנה כתבתי על הנושא - נסיעות וחופשות עם אדם עם דמנציה

וכעת בהתאם לתקופה זה עולה שוב,

אז הנה ריענון עם שאלות מלקוחות מהתקופה האחרונה:

1. האם אדם עם דמנציה/ אלצהיימר יכול לנסוע/ לטייל? בקצרה – כן. בהרחבה - כן, אבל באופן מושכל ומתוכנן. תכנון הוא חיוני וצריך להתאים את התוכנית ליכולות האדם עם דמנציה/ אלצהיימר.


2. אח שלי גר בארה"ב ורוצה שאמא שלי תבוא לבקר אצלו. זה אפשרי? כן, אבל אמא שלך אינה יכולה לנסוע לבדה, וצריכה מישהו שילווה אותה במהלך כל הדרך עד לפתח ביתו של אחיך. כך גם בדרך חזרה.

כמו כן, אח שלך צריך להיערך לכך שאמך תזדקק לפחות למספר ימים להסתגל ולהתאקלם בסביבה החדשה, בתוך הבית שלו ומחוצה לו. הוא לא יוכל ללכת לעבודה ולהשאירה לבדה בבית עד שיחזור בערב. זה נכון במיוחד בנסיעות לאזורים עם הבדלי שעות משמעותיים. יש לקחת בחשבון שייתכן והיא תרצה לחזור מוקדם מהצפוי,

ואם זה קורה: צריך לכבד את רצונה ולהתארגן בהתאם.


3. לאבא שלי יש דמנציה/אלצהיימר בשלבים הראשונים. הוא ואמא שלי קבעו נסיעה ליוון עם חברים שלהם. האם כדאי שייסעו? כן. ו – חשוב ליידע את החברים לגבי המצב שלו. זאת כדי שיוכלו לסייע לאמא שלך (לשים לב שאינו נשאר לבד או הולך ללא השגחה וכד') ויהיו מודעים לאפשרות שיפגין התנהגויות שונות מבעבר ויהיו מוכנים לתמוך בהוריך.


4. אבא שלי רוצה לנסוע עם אמא שלי, שהיא חולה בדמנציה/אלצהיימר עוד פעם אחת לחו"ל. מה את ממליצה? כדאי, בהנחה שאמא שלך גם רוצה לנסוע יחד איתו, והיא במצב המאפשר זאת.

(לפי המפורט בקישור למאמר: נסיעות וחופשות עם אדם עם דמנציה).


אני ממליצה : - חופשה במקום שכבר ביקרו בו בעבר, רצוי במרחק של עד 4 שעות נסיעה - מקום בו דוברים את השפה המקומית המוכרת להוריך או שהמקומיים והוריך דוברי אנגלית היטב - להתאכסן בדירה ולא במלון (מאפשר יותר מרחב והתאמת סדר יום לצרכים שלהם) - לתכנן מגוון אפשרויות לפעילות, אך ללא התחייבות מראש (לא להזמין כרטיסים למופע וכד') - אולי כדאי שתיסע יחד איתם, כך תוכל לתמוך ולסייע לאביך, וגם לחוות זמן מיוחד עם אימך


עוד מידע בנושא: נסיעות וחופשות עם אדם עם דמנציה


תזכרו -

זה שאין תרופה לדמנציה לא אומר שאין מה לעשות לאיכות חיים מיטבית שלכם ושל יקירכם.

תדברו איתי, ונחשוב יחד מה אפשר לעשות.


לקריאה מעניינת נוספת:


ניטור ומעקב התנהגויות בדמנציה/ אלצהיימר


שאלות ותשובות על דמנציה/ אלצהיימר


עשרה מיתוסים על דמנציה/ אלצהיימר